vibrators for sale women sex toys best sex toys Best vibrater lesbian sex toys male sex toys vibrators for sale bondage gear adult products vibrater bedroom toys women toys bondage toys toys for adults sex toys vibrators for women cheap vibrators toys adults toys for couples lesbian toys male toys adult vibrators adultsextoys dick toys female toys quiet vibrators rabbit toys couples toys silent vibrators strap on toys masterbation toys buy strap on glass toys rabbit vibrater toys woman adult female toys toy saxophone discount vibrators cheap rabbit vibrators waterproof rabbit marital aids rabbit vibe xxx toys pleasure toys strapon masterbaiting toys adult women toys sez toy large rabbit vibrator rabbit pearl sexual excretion
Franciszek Papież pokoju w Egipcie
Z życia Kościoła

naglowek3

Franciszek w Egipcie II

Wizyta Franciszka w Egipcie budzi w nas wielką radość oraz jest źródłem łaski i nowego zapału dla naszego Kościoła i dla całego narodu egipskiego – zapewnia katolicki patriarcha koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak. Podzielił się on swymi przemyśleniami na ten temat w artykule „Egipt oczekuje papieża. Pomoc i punkt wyjścia” na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

„Dziękujemy Panu za wizytę papieża, który tak bardzo odzwierciedla dzięki swemu świadectwu i swej ojcowskiej trosce wizerunek Dobrego Pasterza” – napisał zwierzchnik katolickich koptów. Zaznaczył, że troska ta ogarnia każdego człowieka i każdą rzeczywistość, toteż wszyscy Egipcjanie są głęboko poruszeni, przeżywając te chwile przygotowań z wielkimi oczekiwaniami i prawdziwym zainteresowaniem. Autor wyraził przekonanie, że przybycie Ojca Świętego do ziemi egipskiej „przyniesie owoce pokoju całemu narodowi egipskiemu oraz wsparcie i odwagę chrześcijanom tego kraju”.

Jednocześnie przyznał, że ostatnie przejawy terroryzmu wpłynęły na ducha ludzi, którzy są zatroskani z powodu fali przemocy, dającej o sobie znać przed lub w czasie uroczystości chrześcijańskich. Wraz z organizatorami mieszkańcy żyją w strachu i pragną, aby wszystko zmierzało ku poprawie. „Ufamy jednak, że przygotowaliśmy się nie tylko logistycznie, ale także przez głęboką i nieustanną modlitwę do Pana, aby prowadził i strzegł kroków naszego umiłowanego papieża” – napisał koptyjskokatolicki patriarcha Aleksandrii.

Podkreślił również polityczny i gospodarczy wymiar tej podróży i wyraził życzenie, aby mogła ona wzmocnić stosunki między Watykanem a rządem egipskim, zwiększyć zainteresowanie władz chrześcijanami jako integralnej i uczestniczącej w społecznym i politycznym życiu kraju części miejscowego społeczeństwa. „Oczekujemy też ożywienia gospodarczego, którego pierwszorzędnym źródłem jest turystyka” – zaznaczył autor artykułu. Przypomniał ponadto, że każda podróż Ojca Świętego do jakiegoś kraju sprzyja wzrostowi zainteresowania nim w światowych mediach.

Patriarcha Sidrak zwrócił uwagę, że społeczeństwo egipskie jest głęboko przesiąknięte czynnikiem religijnym; przypomniał, że ok. 90 proc. miejscowej ludności stanowią muzułmanie, a 8-10 proc. to chrześcijanie, w większości prawosławni koptowie, ale oprócz nich są tutaj też inne wschodnie Kościoły katolickie: koptyjski, melchicki, maronicki, syryjski (syriacki), chaldejski, ormiański a także łaciński oraz prawosławni (bizantyjscy) i protestanci. Chociaż katolików jest niewielu – nieco ponad 250 tysięcy – to jednak ich wpływ na życie społeczne jest dostrzegalny. Przede wszystkim dotyczy to oświaty i wychowania – w kraju działa ponad 170 szkół katolickich, ale też służby zdrowia (szpitale, przychodnie, kliniki) i działalności społecznej w zakresie wspierania godności osoby.

Autor przypomniał, że Franciszek spotka się nie tylko z katolikami na Mszy św., ale także z wielkim imamem uniwersytetu al-Azhar al-Tajjebem i z koptyjskim patriarchą Teodorem (Tawadrosem) II. Spotkania te będą miały wielkie znaczenie w owym historycznym momencie, gdy Egipt (i cały świat) jest tak mocno doświadczany. „Będzie to pomoc i punkt odniesienia dla nas wszystkich, aby stawać się w coraz większym stopniu coraz bardziej wiarygodnymi świadkami zmartwychwstania Chrystusa” – jest przekonany zwierzchnik Kościoła koptyjskokatolickiego.

Zaznaczył, że niezbędna jest do tego droga wiodąca do jedności między chrześcijanami z jednej strony i do spotykania się z braćmi z innych religii w rzeczywistym i owocnym dialogu, aby w ten sposób budować społeczeństwo obywatelskie. Patriarcha wskazał na paradoks, jakim jest fakt, iż właśnie „doświadczenia i trudności naszych czasów są bodźcem do działań na rzecz misji Kościoła”.

Na zakończenie swych rozważań patriarcha Sidrak zapewnił, że papież zostanie gorąco powitany w Egipcie, a jego przesłanie wideo w przededniu wizyty, „pełne ojcostwa i przyjaźni do narodu egipskiego, zwiększyło pragnienie spotkania”. „Jest więc dla nas ogromnym zaszczytem przyjąć człowieka pokoju, słuchać jego słów i udać się w drogę z nim, idąc za jego przykładem i świadectwem” – zakończył swój artykuł w dzienniku watykańskim zwierzchnik katolickich koptów.

 

diecezja bydgoska

seminarium

serwispapieski 2

sdm

 

kromka

przewodnik katolicki

ekai

deon

Dane kontaktowe

Parafia p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangielisty
ul. Skarżyńskiego 4,
Bydgoszcz 85-798
tel. 052-343-01-38 lub 052-343-12-22
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.